W ostatnim czasie pisałam artykuł na temat tego co zrobię w listopadzie, czym będę się zajmować i jak go wykorzystam w budowaniu swojego biznesu. Po bardzo dobrze przyjętej treści, postanowiłam uczynić cykl comiesięcznych artykułów ze „złotą piątką” na konkretny miesiąc. Dziś mam wyjątkową piątkę bo na grudzień, ostatni miesiąc w roku. Pomyślisz może dlaczego teraz, skoro już koniec grudnia? Dlatego, że początek miesiąca był wymagający dla większości, czas świątecznych przygotowań nie sprzyja zatrzymaniu i refleksji, na tapecie były święta i rodzina i wreszcie dlatego, że poniższa piątka to idealny zestaw na właśnie ostatni tydzień roku!!! Poniżej 5 rzeczy z mojej listy celów właśnie na ten miesiąc.

1. Podsumuj miniony rok

Kocham wszelkiego rodzaju podsumowania! Uwielbiam nawet te jak Spotifay wysyła z „ulubionymi piosenkarkami roku” 😉 Jak się zatem możesz domyślać, te robione wobec mojej firmy czy życia prywatnego to nie przykry obowiązek, ale swojego rodzaju już grudniowy rytuał.

Ten rok przyniósł nam wiele nieprzewidzianych sytuacji. Pandemia nakazała bardzo często kreślić nowy plan działania i rezygnować z pewnych planów i celów. W tym momencie mogę otwarcie powiedzieć, że jestem dumna z tego, że się nie poddałam, że wymyśliłam takie strategie, które pozwoliły zachować mojej firmie stabilizację finansową i że w kolejny wchodzę z nadzieją i dobrą energią. Zachęcam Cię do zrobienia podsumowania bo wtedy możesz dostrzec jak wiele zrobiłaś przez ostatni rok lub jak wiele szans straciłaś i wyciągnąć wnioski na przyszłość.

Jak ja robię podsumowania?

Siadam z kalendarzem, notatnikiem, budżetem rocznym, podsumowaniem każdego miesiąca, listą celów i działam! A konkretnie:

 • wyznaczam czas na podsumowanie ok 3-4h.
 • przeglądam wszelkie zapisy jakie zrobiłam rok temu, głównie w zakresie celów firmowych i postanowień oraz założeń budżetowych
 • sprawdzam co zostało zrealizowane
 • sprawdzam czego nie zrealizowałam, dlaczego i jakie płyną z tego wnioski
 • wypisuję wszystko to, z czego jestem dumna w danym roku
 • przeglądam w ten sam sposób finanse, czy zostały spełnione progi ilościowe jeśli chodzi o sprzedaż, sprawdzam jak to się ma do obecnego stanu konta i inwestycji,
 • zostawiam to na jedną noc i wracam nazajutrz do notatek i sprawdzam czy coś jeszcze powinnam dopisać, przemyśleć itd.

Jeśli interesują Cię kulisy pracy nad podsumowaniem i planowaniem wpadaj na mój Instagram, tam pokazuje jak to wszystko u mnie wygląda.

2. Wyznacz cele biznesowe 

Cele biznesowe ostatecznie wyznaczam na kolejny rok właśnie w grudniu, ale tak naprawdę pewien zarys mam już na początku listopada, ponieważ wynikają one ze strategii. Jak zostaje utworzony zarys już wiesz, mniej więcej do czego zmierzasz – w tym czasie wszystko się klaruje w głowie, a w grudniu zapisuję już konkretną informację, co zrealizuję, jak i w jakim terminie.

Pamiętaj, żeby pisać swoje cele w trybie dokonanym zgodnie z zasadą wyznaczania celów SMART. Cele mają być określone, mierzalne, ambitne, terminowe i realne!

Przykład dobrze wyznaczonego celu:

Jest 31.11.2021 zorganizowałam kompleksowo 10 wesel, zarabiając w tym czasu XXXX zł

TIP

TIP Planując cały rok zawsze korzystam z tej samej struktury jaką przedstawiam osobom na moim szkoleniu Mistrz Zarządzania Sobą w Czasie, planujemy cele w 8 najważniejszych sektorach życia, tam mówię też o tym by nazwać nadchodzący rok i wybrać pewien cytat i tak np. 2018 był rokiem rozwoju, 2019 – ekspresji, 2020 – jakości ….czas nazwać 2021, tylko to zawsze wynika właśnie z celów i postanowień, nie można nazywać tak od czapy 🙂 2021 to kolejne nowe wyzwanie bo właśnie to szkolenie będę pierwszy raz prowadzić online!

3. Złóż życzenia noworoczne swoim klientom i podwykonawcom

W branży ślubno-eventowej przeważnie jest tak, że Twój sukces zależy od pracy innych osób, niezapohnij zatem im o tym powiedzieć i podziękować.

Moja propozycja:

Możesz to zrobić mailowo, smsowo, listownie, zadzwonić, nagrać video i wysłać, wręczyć upominek/prezent czy podziękować poprzez napisanie rekomendacji w sieci, ja właśnie wybieram tą ostatnią opcję.

4. Przeczytaj książkę i poleć ją komuś

Przerwa świąteczna to idealny czas na to by zrobić również podsumowanie lektur jakie przeczytaliście w tym roku, jeśli w 2020 jest na Twoim koncie taka książka, którą ktoś powinien przeczytać to poleć ją komuś. Natomiast kilka dodatkowych wolnych dni wykorzystaj na przeczytanie książki, która A) Sprawi Ci największą przyjemność lub B) Da Ci najszybsze efekty i przybliży do osiągnięcia celów

Co ja mogę Ci polecić?

W 2020 przeczytałam kilka naprawdę wartościowych lektur, polecam Ci w szczególności:

„Negocjuj jakby od tego zależało Twoje życie” – Chris Voss

„Walt Disney – potęga Marzeń” – Bob Thomas

„Świat w obiektywie” – DuChemin David

„Może, (morze) wróci” – Bartek Sabela

5. Zrób listę postanowień

Jak już podsumujesz rok, wyznaczysz cele to przystąp do spisania listy postanowień na kolejne miesiące.

 • przeznacz na to 2-3 godziny ciągiem
 • zapisuj wszystkie pomysły w jednym miejscu
 • nie szukaj postanowień w Internecie one mają wypływać z Ciebie i celów, nie trendów i planów, które robią inni.

Jakie ja mam postanowienia na Nowy Rok?

W roku 2021 mam przede wszystkim zamiar wprowadzić w swoim życiu zasadę minimalizmu i oczyszczenia. Minimalizm bywa zbawienny – usuwa wszystkie “toksyny” z otoczenia i ja to bardzo czuję! Zaległe od wieków rzeczy, tylko zbierające kurz, bibeloty bez znaczenia zaśmiecające przestrzeń, inne, które “może kiedyś się przydadzą”, ale ich czas nigdy nie nadchodzi. Czas się od nich uwolnić i zrobić miejsce na nowe, świeże, lepsze. Osobiście rzeczy materialnych pozbywam się regularnie, więc nie będę siedzieć przez pół roku na OLX, ale zawsze się coś tam znajdzie co mogę sprzedać, oddać lub czymś się z kimś wymienić 😉 Oprócz przestrzeni są także inne rzeczy, które również potrzebuję oczyścić np.

 • wypisać się z grup na FB, gdzie już nie uczestnicz, tym samym zrobić porządek w grupach, które sama prowadzę
 • zrobić aktualizację artykułów na blogu
 • przejęć i ustalić, które profile obserwuję na Instagramie i FB
 • przejrzeć wszystkie dokumenty i notatki
 • pozbyć się rzeczy, których nie używam i używać nie będę, a jeśli będę to taniej będzie mi to wypożyczyć na jeden raz niż trzymać.

Gdy przystępujesz do podsumowania i planowania zaplanuj na to czas, nie rób tego pomiędzy innymi czynnościami. Pamiętaj, że tylko zaplanowane może być zrobione! Trzymam za Ciebie i Twój biznes kciuki!

Mam do Ciebie ogromną prośbę! Daj znać w komentarzu poniżej, jak Ci się podobają tego typu artykuły?  Brak komentarza potraktuję jako zachętę do nie dzielenia się tego typu treściami.

Dzięki!

I.


7 komentarzy

Milena · 29/12/2020 o 10:06

Super, zgadzam się z minimalizmem w zupełności. Oczyszczanie przestrzeni fizycznej, mentalnej i tej cyfrowej daje niesamowite efekty. Mniej znaczy więcej! A człowiek dopóki nie zacznie porządkować to nawet nie zdaje sobie sprawy ze swojego „dobytku” i tego jak może mu być dobrze bez niego 🙂

  Sandra · 29/12/2020 o 21:02

  Dziękuję za ten artykuł, wiele cennych wskazówek, żeby w tym roku dobrze wykorzystać te dni między świętami a sylwestrem, a które zawsze jakoś tak bezproduktywnie mijały. Jestem naładowana pozytywną energią, też dążę do pozbywania się rzeczy, spraw, treści niepotrzebnych, ale przede wszystkim skupiam się na tym, co powoduje mój wzrost 🙂

   Iwona Przybojewska · 13/01/2021 o 13:09

   Tak kontrolnie, czy ten okres został wykorzystany u Ciebie Sandra?

  Iwona Przybojewska · 13/01/2021 o 13:07

  Myślę o tym by napisać artykuł o tym jak rozumiem i co zrobię w sprawie minimalizmu – co myślisz na ten temat? Warto?

Paulina · 29/12/2020 o 13:10

Iwona, jak zwykle artykuł pierwsza klasa 😘 odgracanie przestrzeni towarzyszy mi już od jakiegoś czasu tylko ciagle nie mogę się wygrzebać, wiec na pewno będę to kontynuowała. W domu, w biurze, na komputerze i telefonie. Dodatkowo postanowiłam jako główny cel pozamykać niepotrzebne konta w bankach i subskrypcje oraz rozejrzeć się gdzie jeszcze uciekają mi pieniądze. Zacznę pracować z planami budżetowymi. Dziękuje za wartościowy wpis.

  Iwona Przybojewska · 13/01/2021 o 13:08

  Dziękuję! Na dniach będzie gotowa złota piątka na styczeń!
  Dziękuję za Twój komentarz! Jak Twój cel, subskrypcje, niepotrzebne konta pozamykane?

   Paulina K · 19/01/2021 o 09:31

   Jeszcze nie, ale cały czas mam to na uwadze 👀

Dodaj komentarz

Avatar placeholder

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.