Pierwszy stycznia to termin, który zdecydowanie sprzyja kreśleniu nowych celów, postanowień i planów na kolejnych dwanaście miesięcy. Dlatego dziś pytam Cię tak kontrolnie: Co zrobiłaś do tej pory? Czy udało Ci się wykonać pierwsze zaplanowane zadania? Mam nadzieję, że tak! Niemniej jednak, jeśli chcesz wycisnąć na maksa z tego stycznia, to zobacz poniższą listę rzeczy, które branża ślubna powinna zrobić właśnie w tym miesiącu!

1. Zbierz opinie od klientów z oferty świątecznej

W listopadzie namawiałam Cię do tego, aby przygotować ofertę świąteczną dla Twojej firmy, nawet nagrałam w związku z tym Webinar, w którym opowiadałam o różnych pomysłach dla wielu branż. Część moich obserwatorów posłuchało rady i zrobiło taką ofertę. Wielkie brawa dla Was! Okazało się, że oprócz tego, że oferty polecałam w swoich kanałach społecznościowych, to kilka z nich wybrałam również dla siebie i byłam klientką swoich kursantów 🙂

W styczniu z kolei namawiam Cię do tego, aby poprosić swoich klientów, którzy skorzystali z oferty świątecznej, o rekomendację, opinię oraz wiadomość czy i kiedy najlepiej powinniście się zgłosić do nich w przyszłym roku!

Jak otrzymać opinię?

Hmm….wystarczy poprosić. Powiedzieć wprost: „Dzień dobry, jeszcze raz dziękuję za skorzystanie z naszej świątecznej oferty. Abyśmy mogli w przyszłym roku sami sobie podnieść poprzeczkę, potrzebujemy wiedzieć, czy jest coś, co powinniśmy poprawić, zmienić itd.? Z góry dziękuję za opinię i rekomendację!”.

Rekomendacje będziecie mogli wykorzystać w przyszłym roku przy ofercie, natomiast opinie pozwolą Wam ulepszyć produkt. Trzymam kciuki!

2. Skontaktuj się ze swoimi klientami na 2021

Dla wielu osób początek roku to taki punkt przełomowy. Niby nic wielkiego nie zmienia się w jedną noc, ale są osoby, które często chcą wiele spraw pozamykać właśnie do końca roku, a do kolejnych przystępują od Nowego Roku. Zgadzasz się? Zatem wczuj się w sytuację swoich par młodych i odezwij się do nich, by nakreślić nowy plan. Pewnie ich też nachodzą myśli o tym, co teraz będzie się działo, czy powinni coś robić w związku ze ślubem i weselem, są ciekawi, jakie masz zdanie na temat obecnej sytuacji.

Zadzwoń/napisz do nich i zapytaj, jakie jest ich samopoczucie, zapytaj, czy coś się zmieniło i daj wyraźny znak, że jesteś, wspierasz i działasz!!!

TIP

Zrób to możliwie jak najszybciej 😉 Skumuluj rozmowy w jednym bloku pracy, pójdzie Ci zdecydowanie łatwiej.

3. Zaplanuj budżet roczny dla Twojej firmy.

Pierwszy Webinar, jaki nagrałam w tym roku, dotyczył jednej z najważniejszych rzeczy, jaką powinnaś zrobić w styczniu tj. planowania rocznego budżetu dla Twojej firmy. Zrób sobie listę miesięcznych wydatków, jakie ponosi Twoja firma, zrób prognozę miesięcznych przychodów, jakie generuje. Sprawdź, gdzie możesz zmniejszyć wydatki, które miesiące generują najmniejsze przychody i co jeszcze musisz zrobić, aby osiągnąć dany efekt finansowy. Wszystko w oparciu oczywiście o Twoją stawkę godzinową i ilość przepracowanych godzin. Na Webinarze mówię dokładnie, jak to zrobić. Możesz wykupić do niego dostęp za 49 zł i dokładnie się zapoznać z treścią.

Plusy pracowania z budżetem rocznym:

  • dokładnie widzisz, na co wydajesz i możesz zweryfikować, gdzie rozchodzą się Twoje pieniądze;
  • planując budżet miesięczny w skali roku, widzisz, ile musisz podpisać i zrealizować projektów;
  • ustalasz schemat promocji, wyprzedaży i akcji marketingowych;
  • decydujesz o tym, jakie projekty przyjmujesz;
  • wiesz dokładnie, ile zarabiasz na danym projekcie;
  • generujesz jasną informację o tym, jak bardzo dochodowy jest Twój biznes;
  • wiedząc, w jakim miesiącu prognozujesz sprzedaż swoich usług, wiesz, kiedy je reklamować i z jaką intensywnością.

Planujesz roczny budżet w swojej firmie? Daj znak w komentarzu!

A jeśli nie, to napisz, co Cię w tym przeraża?

4. Zadbaj o edukację

W grudniu wszystko się podsumowywało, a w styczniu robi się same listy i plany 😉 Zrób listę szkoleń/konsultacji, jakie chcesz przejść w tym roku, zrób listę książek do przeczytania i filmów edukacyjnych do obejrzenia. Sprawdź, ile kosztują, a później dopisz je do swoich celów finansowych, dzięki temu zarobisz na nie, nie odkładając ich na później. Pamiętaj, aby wybierać taką tematykę, która pozwoli Ci podnieść kompetencje w interesującym temacie.

Z czego ja będę się szkolić w tym roku?

W pierwszej kolejności rozpoczęłam konsultacje indywidualne w zakresie budowania strategii marketingowych i to jest mój cel na pierwszy kwartał. Kolejno będę odświeżać swoją wiedzę z zakresu zarządzania finansami w przedsiębiorstwie oraz modelów biznesowych. Sprawdzam, jakie są nowe pozycje książkowe w tym zakresie. Jeśli jest jakiś tytuł, jaki chcesz mi podsunąć, to pisz śmiało w komentarzu.

5. Zdjęcia z realizacji 2020

Czy zdarzyło Ci się kiedyś tak, że chcesz opublikować jakieś zdjęcie z wesela Twoich klientów, ale nie możesz go znaleźć? Albo fotograf już Ci je przesłał, ale link do pobrania wygasł? Zrób z tym porządek w tym miesiącu!!! Zgraj w jedno miejsce wszystkie zdjęcia z realizacji 2020. Zrób kategorie: możesz podzielić zdjęcia np. na miejsca wesel, pary młode albo miesiące.

Jeśli jesteś Wedding Plannerem i masz zdjęcia, na których jest np. DJ, który u Ciebie pracował, to w bardzo dobrym tonie będzie przesłanie do niego takich zdjęć. Na pewno będzie Ci wdzięczny 🙂

TIP

Do folderów ze zdjęciami od fotografa możesz też dołączyć Twoje zdjęcia z aparatu czy telefonu. Gdy będą Ci potrzebne do stworzenia jakiejś zdjęciowej historii np. na blogu czy instastories, nie będziesz tracić godzin na poszukiwania 🙂

Zostawiam Cię z tą piątką. Daj znać, jakie zadania wdrożysz w pierwszej kolejności u siebie. A może już coś zrobiłaś? Każdy komentarz zostawiony pod postem jest dla mnie zachętą do dalszego pisania na blogu, dlatego bardzo Ci dziękuję za poświęcenie tych 3 minut 🙂

I.


1 komentarz

Paulina K · 19/01/2021 o 09:29

Dziękuje za artykuł pełen pomysłów 😘 zrobienie porządku ze zdjęciami to mój priorytet na ten rok, ale muszę cofnąć się chyba do 2019 🙊

Świetnym pomysłem jest tez dla mnie poprosić o rekomendacje z grudnia i odezwać się do tegorocznych klientów 🙌🏼

Dodaj komentarz

Avatar placeholder

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.